Prepnúť do plnej desktopové verzie desktop icon logo ako-uctovat.sk

Zmena prihlasovania do sociálnej poisťovne od 1. januára 2022

| Ing. Eva Mihalíková

Sociálna poisťovňa v rámci zlepšovania svojich služieb a bezpečnosti zaviedla nový spôsob prihlasovania sa do e-služieb. Užívatelia portálu e-služieb sa môžu okrem bežného prihlásenia pomocou prihlasovacieho mena (SSN) a hesla, ktorým bola pozícia kódu z gridkarty, prihlasovať už aj menom, heslom a autentifikačným kódom z mobilnej aplikácie. Nový spôsob prihlasovania od januára 2022 úplne nahradí používanie grid kariet. Nové prihlasovanie sa týka všetkých zamestnávateľov, SZČO a fyzických osôb, ktorým prístupy do e-služieb sociálnej poisťovne zriaďujú jej pobočky.

 

Noví užívatelia e-služieb a prihlasovanie

Noví užívatelia e-služieb dostanú prístup pre aktiváciu konta priamo v pobočke.

 

Existujúci užívatelia e-služieb a prihlasovanie

 

Existujúci užívatelia, ktorí prechádzajú na nový spôsob prihlasovania z grid kariet, sa môžu do e-služieb naďalej prihlasovať pomocou gridkarty, najneskôr však do konca roka 2021 si musia aktivovať nový prístup do sociálnej poisťovne, pretože platnosť grid kariet skončí 31.12.2021.

 

Nastaviť si nový prístup do sociálnej poisťovne je možné bez návštevy pobočky, stačí si v nastaveniach e-služieb nastaviť heslo pre prihlasovanie a následne si oskenovať QR kód do niektorej z aplikácií, ktoré odporúča sociálna poisťovňa – FreeOTP, Google Authenticator alebo Microsoft Authenticator.

 

Návod ako na to

 

  • Do e-služieb sa prihlásite „klasicky“ pomocou prihlasovacieho mena (SSN) a hesla - kódu z grid karty. Po prihlásení kliknite na „Nastavenia“


1

  • V nastaveniach kliknite na „Rozšírené nastavenia“

2

 

  • Kliknite na záložku „Heslo“ a zvoľte si heslo, pod ktorým sa budete prihlasovať do sociálnej poisťovne. Heslo musí obsahovať aspoň jedno veľké písmeno, aspoň jednu číslicu a špeciálny znak, napríklad hviezdičku (*).


3

  • Uloženie hesla bolo úspešné ak uvidíte zelený rámik s textom – Vaše heslo bolo aktualizované.

4

 

  • Po uložení hesla kliknite na záložku „Autentifikátor“, v tomto kroku, už musíte mať nainštalovanú do telefónu jednu z odporúčaným aplikácií, my sme si zvolili aplikáciu FreeOTP.

5

POZN: Náš QR kód sme kvôli ochrane osobných údajov nahradili čiernym štvorcom.

 

  • V mobilnej aplikácii FreeOTP si pridáte prístup do sociálnej poisťovne kliknutím na QR kód.

7

Po kliknutí na QR kód sa v mobilnej aplikácii spustí kamera a ňou načítajte QR kód zo stránok sociálnej poisťovne, následne si zvolíte logo tohto prístupu (hocijaké) a preklikáte sa až nakoniec.

Pred samotným zobrazením kódu do v aplikácii v telefóne je vhodné si vypísať „Meno zariadenia“ (môže byť akékoľvek) a následne po načítaní QR kódu už len odpíšete jednorazový kód a dáte uložiť.

Kód v mobilnej aplikácii k vášmu kontu v sociálnej poisťovni zobrazíte kliknutím na ikonu, v našom prípade „H“, na zadanie kódu do e-služieb máte len niekoľko sekúnd, po tomto časovom intervale sa vygeneruje nový číselný kód.

8


5


  • Po uložení sa opäť zobrazí text v zelenom rámiku – Konfigurácia mobilného autentifikátora. Konto je úspešne nastavené.

9

  • Na prihlásenie tak môžete použiť spôsob „heslo“

10

Na prihlásenie zadáte vaše prihlasovacie meno (SSN) a heslo, ktoré ste si nastavili v rozšírených nastaveniach, po kliknutí na prihlásenie je potrebné ešte odpísať číselný kód z aplikácie telefóne a následne môžete pracovať so všetkými službami v rámci e-služieb. Vzhľadom na pomerne zložitejšie prihlásenie do e-služieb, sa zjednodušilo aspoň podávanie prihlášok, evidenčných listov či mesačných výkazov, ktoré už nie je nutné potvrdzovať kódom z mobilnej aplikácie či z gridkarty.


Autor: Ing. Eva Mihalíková

eduland kurzy

Pomohol vám tento článok? Odporučte ho ďalej, ďakujeme.

Mohlo by vás zaujímať aj

 Stála prevádzkareň Stála prevádzkareň

 Zmena životného minima od 01.07.2021 Zmena životného minima od 01.07.2021

 Mzdové veličiny od 01.01.2021 Mzdové veličiny od 01.01.2021

Kategórie: Účtovníctvo pre začiatočníkov Mzdy

Rýchly prehľad článkov z kategórie Mzdy

Otázky & Diskusia

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý


Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslo štrnásť:

RSS           Reklama          Publikovanie článkov

Našli ste na webe chybu alebo nepresnosť, napíšte nám na , ďakujeme.
Autor stránky nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré urobíte na základe informácií získaných z týchto stránok CC BY-NC-SA 4.0 www.ako-uctovat.sk 2011 - 2022