Prepnúť do plnej desktopové verzie desktop icon logo ako-uctovat.sk

Koronavírus: Prvá pomoc podnikateľom, zamestnancom a živnostníkom.

| Ing. Eva Mihalíková

V súvislosti s aktuálnou situáciou môžu živnostníci, jednoosobové s.r.o. a zamestnávatelia žiadať o príspevky na udržanie podnikania a pracovných miest. V týchto dňoch je možné podať žiadosti za mesiac marec, ktoré je potrebné poslať najneskôr do 15.mája 2020. Následne od 16.mája 2020 bude možné podať žiadosti za mesiac apríl 2020.

Kto môže podať žiadosť:

 1. Zamestnávatelia, ktorí musia mať uzavreté prevádzky vzhľadom na nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR.
 2. Živnostníci, ktorí musia mať zatvorené prevádzky vzhľadom na nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR alebo im poklesli tržby najmenej o 20% (o 10% v marci).
 3. Zamestnávatelia, ktorí udržia pracovné miesta aj počas uzavretia prevádzok alebo obmedzenia ich  činnosti
 4. Živnostníci a jednoosobové s.r.o., ktoré od 13.03.2020 nemajú žiadny príjem
 5. Občania, ktorí počas pandémie zostali bez príjmu.

Podmienky pre zamestnávateľov s uzavretými prevádzkami alebo obmedzenou činnosťou:

Zamestnávatelia, ktorí kvôli nariadeniam Úradu verejného zdravotníctva SR (UVZ SR) musia mať uzatvorené prevádzky alebo fungujú iba v obmedzenom režime, môžu požiadať o príspevok na zamestnancov. Výška príspevku predstavuje 80% priemernej mzdy zamestnanca, najviac 1100 Eur. Nárok na príspevok majú od 13.03.2020 do  konca mesiaca, v ktorom vyhlásenie UVZ SR umožní otvoriť prevádzku v bežnom režime.  O príspevok je nutné požiadať za každý mesiac, v ktorom sú splnené podmienky, tzn. nie je možné podať jednu žiadosť za celé obdobie.

Podmienky pre živnostníkov, ktorým poklesli tržby alebo museli uzavrieť prevádzku:

Rovnako ako zamestnávatelia tak aj živnostníci s uzavretými prevádzkami môžu požiadať o príspevok na udržanie podnikateľskej činnosti, podmienkou je aby si do 31.marca 2020 platili odvody do sociálnej poisťovne (nemocenské a dôchodkové poistenie), nárok na tento príspevok nemá živnostník s pozastavenou živnosťou alebo ak popri živnosti pracuje na pracovný pomer , živnostník, ktorý neplatí odvody do sociálnej poisťovne môže požiadať o príspevok podľa bodu 4. Výška príspevku závisí od poklesu tržieb a za marec je od 90 do 270 Eur (pre viac ako 40%tný pokles tržieb), za apríl  od 180  do 540 Eur (pre viac ako 80%tný pokles tržieb). O príspevok je nutné požiadať za každý mesiac, v ktorom sú splnené podmienky, tzn. nie je možné podať jednu žiadosť za celé obdobie.

Podmienky pre zamestnávateľov, ktorí udržia pracovné miesta

Zamestnávatelia, ktorí udržia pracovné miesta aj napriek obmedzeniu prevádzkovej činnosti majú nárok na príspevok na zamestnancov vo výške 80% z priemernej mzdy zamestnanca, najviac vo výške 880 Eur alebo na paušálny príspevok na úhrady časti mzdových nákladov na každého zamestnanca v prípade poklesu tržieb, za marec je to od 90 do 270 Eur/na zamestnanca (viac ako 40%tný pokles tržieb), za apríl od 180 do  540 Eur/zamestnanca (viac ako 80% pokles tržieb). O príspevok je nutné požiadať za každý mesiac, v ktorom sú splnené podmienky, tzn. nie je možné podať jednu žiadosť za celé obdobie.

Podmienky pre živnostníkov a jednoosobové s.r.o., ktoré nemajú žiadny príjem

Živnostníci, ktorí neplatia odvody do sociálnej poisťovne rovnako ako fyzické osoby, ktoré sú konateľmi a jedinými spoločníkmi (nesmú byť zároveň zamestnancami) v s.r.o. (jednoosobové s.r.o.) môžu tiež požiadať o príspevok ak od 13.03.2020 nemajú žiadny príjem. Výška príspevku je za marec 105 Eur, za apríl a máj 210 Eur. O príspevok je nutné požiadať za každý mesiac, v ktorom sú splnené podmienky, tzn. nie je možné podať jednu žiadosť za celé obdobie.

Podmienky pre občanov, ktorí zostali bez príjmu.

Fyzické osoby, ktoré vzhľadom na vyhlásenie krízovej situácie zostali bez príjmu môžu tiež požiadať o príspevok vo výške 105 Eur za marec a 210 Eur mesačne od apríla 2020. Ak fyzická osoba zostala bez príjmu od 21.03.2020 môže žiadať o príspevok až za mesiac apríl 2020, pre poskytnutie príspevku za mesiac marec musí byť splnená podmienka 10 kalendárnych dní bez príjmu.

 

Proces vypĺňania žiadostí je pomerne zložitý, preto je dobré si pred vypĺňaním prečítať pomôcku pre vypĺňanie jednotlivých žiadostí. Žiadosti o príspevky a podrobné podmienky na ich získanie nájdete na stránkach www.pomahameludom.sk


Autor: Ing. Eva Mihalíková

eduland kurzy

Pomohol vám tento článok? Odporučte ho ďalej, ďakujeme.

Mohlo by vás zaujímať aj

 Účtovanie poskytnutých dotácií na mzdy v rámci Účtovanie poskytnutých dotácií na mzdy v rámci "prvej pomoci"

 Koronavírus: aktuálne možnosti pracovného života, balíček prvej pomoci Koronavírus: aktuálne možnosti pracovného života, balíček prvej pomoci

Kategórie: Novely zákonov Dotácie

Rýchly prehľad článkov z kategórie Dotácie

Otázky & Diskusia

 1. [ 1] NViera 09.09.2020, 14:15

  Ako učtovať príspevok z UPSVaR "Prvá Pomoc" Na účet nám prišla suma napr.750,00 eur. účet : MD / D suma 750,00 eur ? Ďakujem

 1. [ 2] Ing. Eva Mihalíková 29.09.2020, 18:40

  Dobrý deň, príspevok účtujete na účet 648, tzn. 221/648.

Vložiť komentár:


Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslo štrnásť:

RSS           Reklama          Publikovanie článkov

Našli ste na webe chybu alebo nepresnosť, napíšte nám na , ďakujeme.
Autor stránky nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré urobíte na základe informácií získaných z týchto stránok CC BY-NC-SA 4.0 www.ako-uctovat.sk 2011 - 2021